Debatuose apie slaugą akcentuota įvairių sektorių bendradarbiavimo svarba

2011-12-05

Debatuose apie slaugą akcentuota įvairių sektorių bendradarbiavimo svarba

Vytauto Didžiojo universitete Kaune vyko Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inicijuoti debatai  „Šeima, darbas ir slaugomas šeimos narys. Kaip viską suderinti?“, kuriuose dalyvavo nevyriausybinių organizacijų, akademinių sluoksnių, socialines ir medicinines paslaugas teikiančių įstaigų atstovai. Jie iškėlė daug probleminių klausimų, dalinosi patirtimi ir ieškojo geriausių sprendimų.

Diskusijoje buvo aptarti socialiniai, psichologiniai, teisiniai slaugančios šeimos padėties aspektai. Pastebėta, kad slaugančioje šeimoje kyla daugiau ir sudėtingesnių dilemų siekiant suderinti darbo ir šeimos įsipareigojimus. Dauguma slaugančių šeimų narių turi dirbti samdomą darbą su griežtai nustatytomis darbo valandomis ir darbdaviai nelinkę taikyti nuolaidų tokiam darbuotojui.

Šeimos nario slauga neretai apsunkina šeimos įprastą gyvenimą: slaugančios ligonį šeimos kartais yra linkusios užsidaryti, nes vengia savo draugams, pažįstamiems leisti sužinoti apie neįprastą ligonio elgesį, buityje atsiradusius apribojimus, gali nukentėti ir šeimos socialiniai ryšiai. Neretai šeimoms trūksta informacijos, kaip tinkamai prižiūrėti slaugomą ligonį, kokios priežiūros jas iš tiesų reikia, kur kreiptis dėl ligonio priežiūros namuose paslaugų ir kt.

Slaugos reikalingus šeimos narius turintys debatų dalyviai minėjo, kad slaugos paslaugos, užtikrinančios orias ligonio sąlygas, dažnai būna fragmentiškos, šeimai svarbiausia pagalba būtų priežiūros paslaugos į namus, kad kiti šeimos nariai galėtų lengviau išlikti darbo rinkoje.

Kalbėta apie bendradarbiavimo svarbą tarp visų sektorių: medicinines, socialines paslaugas teikiančių, valstybinių institucijų, nevyriausybinių organizacijų, akcentuota, kad svarbu efektyvinti tiek kiekvieno atskiro atvejo, tiek bendrai sistemos vadybą. Taip pat reikia nepamiršti prevencinio darbo, išvengiant situacijos, kai sergantis asmuo dėl neišmanymo, informacijos trūkumo ar neprofesionalios priežiūros laiku negauna jam reikalingos medicininės pagalbos

Diskusijoje dalyvavo psichologėDanutė Balsienė, sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Viltis“ vadovė Dana Migaliova, Lietuvos Caritas atstovė Jūratė Matikovienė,  Lietuvos paliatyviosios medicinos draugijos pirmininkė, Kauno slaugos ligoninės direktorėRita Kabašinskienė, Lietuvos Sveikatos Mokslų universiteto Slaugos fakulteto dekanė prof. dr.Jūratė Macijauskienė, Kauno Miesto Socialinių Paslaugų Centro direktorėDiana Šatienė. Debatus moderavo Vytauto Didžiojo universiteto Socialinio darbo katedros vedėja doc. Dr. Rasa Naujanienė.

Klausimus aktyviai uždavė bei savo patirtimi ir pasiūlymais dalijosi ir debatų klausytojai, kurių tarpe buvo studentų, dėstytojų, žmonių slaugančių savo artimuosius, slaugytojų, socialinių darbuotojų ir įvairių visuomeninių organizacijų atstovų.

Debatų dalyviai ir klausytojai kvietė nepamiršti ir svarbiausio dalyko – artimo meilės ir rūpesčio šalia esančiais asmenimis.

PrisegtukasDydis
1.jpg83.75 KB