Siek tapti ne sėkmingas žmogus, o žmogus, kuriam svarbios vertybės. (Albert Einstein)

Socialinis darbas su grupe dar nepakankamai taikoma praktika

2013-08-19

Socialinis darbas su grupe dar nepakankamai taikoma praktika

D.Jankūnaitė (VDU), prof. J.Kalcher, (Vokietija), dr. J.Vyšniauskytė-Rimkienė (VDU), Ž.Grinkevičiūtė (VDU)

2013 m. birželio 6-9 dienomis grupė VDU socialinio darbo katedros darbuotojų  dalyvavo 35-ajame  tarptautiniame simpoziume „Revitalizing Our Heritage: A Bridge to the Future“, kuris vyko Bostono universitete bei Simmons kolegijoje, Bostone (JAV) ir buvo organizuojamas tarptautinės socialinio darbo su grupėmis asociacijos (International Association for  Social Work With Groups).

Simpoziumas pasižymėjo gausa mokslinių tyrimų, paremtų pranešimais ir praktiniais seminarais. Renginyje dalyvavo apie 300 dalyvių iš viso pasaulio, kurie dirba socialinį darbą su grupėmis įvairiuose lygmenyse: universitetų ir kolegijų dėstytojai, socialiniai darbuotojai praktikai, tyrėjai, leidinių skirtų socialiniam darbui su grupe leidėjai.

Didžiausias dėmesys tarptautinio mokslinio renginio metu buvo skiriamas susipažinti su kitų universitetų parengtomis socialinio darbo su grupėmis studijų programomis, sužinoti apie naujausias šios srities tendencijas bei metodus, pažinti socialinio darbo su grupėmis skirtumus bei panašumus įvairiose šalyse. Lektorė dr. Kay Goler Levin, iš Loyolos universiteto dalijosi savo ilgalaike dėstytojos patirtimi dėstant socialinio darbo su grupėmis kursą. Anot jos, dėstant šį kursą labai svarbu išlaikyti patirtinio mokymosi poziciją, kad studentai ne tik žinotų kaip, bet ir gebėtų kaip praktiškai įgyvendinti su skirtingo pobūdžio grupėmis praktikoje. Pasak K. Goler Levin labai svarbu įgalinti studentus patiems pabūti grupe ir remtis savo pačių patirtimi būnant šioje grupėje.

Pristatytuose pranešimuose ypač išryškėjo vienas iš pagrindinių terapinių principų grupėse − abipusės pagalbos (ang. mutual aid) grupės narių skatinimas. Šis principas labai svarbus žvelgiant iš mūsų šalies socialinį darbą su grupėmis dirbančių profesionalų perspektyvos, kadangi socialiniai darbuotojai vedantys grupes dar nepakankamai išnaudoja pačių grupės dalyvių potencialą.

Dalyvavimas 35-ajame tarptautiniame socialinio darbo su grupėmis simpoziume buvo galimybė pristatyti darbo su grupėmis patirtį Lietuvoje, įgyti naujų žinių ir įgūdžių, išbandyti naujus metodus, užmegzti naudingus kontaktus. Birželio mėnesį vykęs simpoziumas buvo tikra mokykla ne tik kaip socialinio darbo atstovams, bet ir kaip asmenybėms, kadangi naujus darbo su grupe metodus buvo galima panaudoti asmeniniam augimui bei supervizijai. Patirtis dalyvaujant tarptautiniame renginyje taip pat atskleidė, kad savo šalyje šį vieną iš socialinio darbo metodų dar taikome nepakankamai, neišnaudojame šio metodo potencialo, kaip resurso siekdami spręsti įvairiapuses žmonių problemas.       Tačiau susitikimai su socialinio darbo su grupe profesionalais bei profesinį akiratį praplėtę seminarai tik dar labiau motyvuoja tęsti, plėtoti ir tobulinti socialinio darbo su grupe metodą mūsų šalyje.

Ž.Grinkevičiūtė (VDU) ir  dr. J.Vyšniauskytė-Rimkienė (VDU)