Logika nuves nuo A iki B. Vaizduotė nuves visur. (Albert Einstein)

Tikslingas darbas su grupe: erdvė, kur gali būti išgirstas kiekvienas

2015-08-30

Tikslingas darbas su grupe: erdvė, kur gali būti išgirstas kiekvienas

Birželio pradžioje Chapel Hill (Šiaurės Karolinos valstija, JAV) vyko 37-asis tarptautinis Socialinio darbo su grupėmis simpoziumas skirtas socialinės įtraukties temai („Creating Spaces for All Voices“). Kasmetinį renginį organizavo Tarptautinė socialinio darbo su grupėmis asociacija (IASWG).  Nuo 2014 m. ir Lietuvos atstovai yra šios profesinės asociacijos pilnateisiai nariai. Prieš keletą metų VDU susikūrė iniciatyvinė grupė (socialinio darbo katedros dėstytojai, studentai ir absolventai-praktikai), kuri nuo praėjusių metų tapo šios tarptautinės profesinės asociacijos narė.

Tarptautinis simpoziumas tai erdvė, kur susirenka socialiniai darbuotojai iš viso pasaulio ir dalijasi gerosios praktikos pavyzdžiais, naujausiais tyrimais bei inovatyviais darbo su grupe metodais. Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiemet 4 dienas trunkantis renginys stebino savo temų įvairove, kur ir naujokas ir ilgą patirtį turintis profesionalas galėjo rasti sau priimtiniausią socialinio darbo su grupėmis metodą. Tenka pastebėti, kad  sąmoningo dėmesingumo (angl. mindfulness) metodas vis dar išlieka viena iš populiariausių darbo su grupe technikų socialinio darbo praktikoje. Kolegos iš skirtingų organizacijų pristatė savo gerąją patirtį kaip galima sąmoningo dėmesingumo metodus taikyti su sudėtingo elgesio vaikais ir paaugliais. Įdomu buvo klausytis kolegų kurie, sąmoningo dėmesingumo metodus taiko dirbdami su pagyvenusio amžiaus klientais, kurie susiduria su įvairiomis asmeninėmis bei socialinėmis problemomis. Simpoziumo metu nemažas dėmesys skirtas socialinio darbo profesiniai praktikai, vyko papildomi seminarai, kurių metu praktikos dėstytojai bei praktikos mentoriai ieškojo geriausių sprendimų susidūrus su kliūtimis (provokavimas, pasyvumas, aktyvus pasipriešinimas, eksperto pozicija ir pan.) konsultuojant studentą socialinio darbo praktikos metu. Patirtis padėjo dar kartą įsitikinti, kad socialinio darbo su grupe metodas, tai plati niša ir neaprėpiamos galimybės padėti klientams spręsti savo asmenines, šeimos bei bendruomenės problemas ir iššūkius.

Norisi tikėti, kad ir Lietuvos socialiniai darbuotojai vis daugiau išdrįs taikyti vieną iš bazinių socialinio darbo metodų – darbą su grupe.

VDU socialinio darbo katedra ir IASWG Lietuvos skyrius kasmet organizuoja praktinius seminarus bei susitikimus, kurių metu plėtojamas socialinis darbas su grupe. Besidominčius mokymais arba dalyvavimu tarptautinėje socialinio darbo su grupe veikloje prašome kreiptis: j.rimkiene[at]sgi.vdu[dot]lt arba d.jankunaite[at]sgi.vdu[dot]lt