VDU SOCIALINIO DARBO TYRĖJAI SUKŪRĖ ĮGALINANČIŲ SOCIALINIŲ PASLAUGŲ MODELĮ

2013-02-08

VDU SOCIALINIO DARBO TYRĖJAI SUKŪRĖ ĮGALINANČIŲ SOCIALINIŲ PASLAUGŲ MODELĮ

2013 metų pradžioje Lietuvos mokslo taryba paskelbė nepriklausomų ekspertų išvadas, kuriomis remiantis puikiai įvertintas Socialinio darbo katedros tyrėjų dvejus metus vykdytas ir Lietuvos mokslo tarybos remtas tyrimo projektas „Įgalinimo strategijomis grindžiamo socialinių paslaugų modelio kūrimas Lietuvoje". Tyrimo tikslas buvo atskleisti ir pagrįsti inovatyvių socialinių paslaugų modelį Lietuvoje plėtojant socialiai pažeistų visuomenės grupių įgalinimo strategijas.

Tyrimu buvo atskleisti Lietuvoje veikiančių socialinių paslaugų organizavimo ypatumai, analizė atlikta remiantis socialinės gerovės modeliais ir ideologijomis bei socialinių paslaugų organizavimo modeliais užsienio šalyse. Išanalizuotas įgalinimo konceptas iš įvairių teorinių perspektyvų. Įgalinimas atskleistas kaip socialinių paslaugų pokyčių ir inovatyvumo prielaida. Be to, atliktas empirinis tyrimas, kuriuo išsiaiškinta, kaip socialinių paslaugų dalyviai – teikėjai ir gavėjai – vertina socialinių paslaugų būklę Lietuvoje, kokius savo lūkesčius išsako dėl socialinių paslaugų tobulinimo.

Sukurtas savitas, įvairias žinias, patirtis bei perspektyvas integruojantis, socialinių paslaugų modelis. Modelyje įgalinimas pateikiamas kaip centrinis socialinių paslaugų konceptas, savyje derinantis įvairių socialinės gerovės ideologijų bei socialinių paslaugų organizavimo bruožus. Kaip rodo tyrimo rezultatai , įgalinančios socialinio darbo paslaugos veda link socialinio darbo politikoje ir praktikoje atpažįstamo ir jau iš dalies taikomo mišraus socialinio darbo paslaugų modelio, be to, link naujosios viešosios vadybos bei naujojo viešojo valdymo modelių.

Tyrimą atliko VDU Socialinių mokslų fakulteto Socialinio darbo katedros tyrėjų grupė: Jonas Ruškus (vadovas), Natalija Mažeikienė, Rasa Naujanienė, Džiugas Dvarionas, Roberta Motiečienė, Dainius Žvirdauskas. Įgalinančių socialinių paslaugų modelis bus pristatytas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje. Tyrimo rezultatai skelbiami žurnale „Socialinis darbas. Patirtis ir metodai". Be to, rengiama įgalinančių socialinių paslaugų modelį pristatanti knyga, kad Lietuvos socialinių paslaugų teikėjai ir gavėjai, be to, tyrėjai ir politikai tyrimo duomenimis galėtų pagrįsti politinius ir praktinius sprendimus.